Im bliżej dzisiaj, tym większa posiadamy wiedzę na temat przyczyn chorób i innych zagrożeń dla zdrowia np. ze strony pewnych drobnoustrojów. Wiemy, jak roznoszą się poszczególne choroby -dość często jest to droga kropelkowa. Jednocześnie, im bliżej dzisiaj, tym większa wagę przykłada się do tego, aby dezynfekcja przedmiotów i pomieszczeń nie była szkodliwa dla nas – ludzi – oraz dla przyrody. Czy jest więc możliwe skuteczne odkażanie bez użycia mocno stężonych, chemicznych środków? Okazuje się, że tak. W ostatnich latach coraz powszechniejsze staje się ozonowanie pomieszczeń.
Na czym polega ozonowanie?
Do ozonowania używa się specjalnych urządzeń rozpylających ozon. A ozon z kolei to odmiana tlenu, której cząsteczka składa się nie z dwóch, a z trzech cząsteczek. Dzięki temu bardzo łatwo wchodzi on w reakcje chemiczne oraz jest świetnym utleniaczem. Ma też silne właściwości aseptyczne. Właśnie dlatego jest używany do niszczenia szkodliwych drobnoustrojów. Drugi plus jego używania to likwidacja przykrych zapachów, które mocno wbiły się w sprzęty, ale i podłogę oraz ściany danego pomieszczenia.
Czy to jest drogie?
Fachowe ozonowanie mieszkania jest dzisiaj w zasięgu portfela coraz większej liczby ludzi. Firmy zajmujące się taką dezynfekcją, zwykle podają orientacyjne ceny usług. Sporo bowiem zależy nie tylko od metrażu, ale i ogólnego stanu domu, czy pomieszczenia. A to trudno oceniać z góry, bez obecności na miejscu. Zdarza się, że budynek stał przez długi czas zaniedbany. Wszędzie porozrzucane były psujące się odpadki, na ścianach powstał grzyb i czuć tu wilgocią. Aby można tu było bezpiecznie zamieszkać, trzeba pozbyć się zarówno brudu widocznego gołym okiem, jak i tego, który tylko czasem jest wyczuwalny przy pomocy powonienia.
Podobnie odbywa się ozonowanie biur i wycena takiej usługi. Najważniejszym elementem jest tu metraż pomieszczenia lub kompleksu pomieszczeń, który ma zostać poddany takiemu procesowi. Niektórzy wykonawcy podają cenę za metr kwadratowy, a inni od wielkości pomieszczeń, ale za każdym razem koszt ozonowania 1 m2 to przeciętnie 4-5 zł w przypadku budynków.
Sprawa ma się nieco inaczej, gdy w grę wchodzi ozonowanie samochodów. Jeśli usługa dotyczy auta osobowego, przy przeciętnym jego zanieczyszczeniu koszt ozonowania to zwykle kilkadziesiąt złotych. Tylko nieco więcej kosztuje odkażanie ozonem autokarów.
Od czego jeszcze może zależeć cena ozonowania?
Jednym z czynników wpływających na ceny ozonowania jest też lokalizacja. W każdym mieście koszt takiej usługi może się nieco różnić.
Wykonawcy dość często piszą w cennikach swoich usług ceny minimalne uzależnione przede wszystkim od metrażu ozonowanych pomieszczeń. Jest to bowiem jedyna porównywalna wartość odnośnie różnych budynków. Aby poznać konkrety, najlepiej umówić się z przedstawicielem firmy zajmującej się ozonowaniem na indywidualną wycenę konkretnej usługi. Pracownik taki oceni też stan pomieszczeń oraz czas trwania ozonowania niezbędny do pozbycia się wszystkich zanieczyszczeń i brzydkich zapachów. Doliczy także koszt dojazdu do konkretnego klienta.
Na cenę ozonowania może wpłynąć w niektórych przypadkach czas świadczonej usługi, gdy jest on wyjątkowo dłuższy, niż przeciętnie.
Klient indywidualny a firma
Dezynfekcja biur ozonem to coraz częściej stosowana metoda na stworzenie pracownikom przyjaznego dla zdrowia środowiska pracy. Można je wykonać po godzinach wykonywania obowiązków służbowych lub w sobotę, aby pracownicy nie byli obecni w ozonowanych pomieszczeniach.
O tym, czy ozonowane będzie jedno biuro, czy ich kompleks zależy od przyczyn podjęcia decyzji o ozonowaniu. Przeważnie jednak przy większym zleceniu można liczyć lub wynegocjować rabat na wykonanie usługi.
Jeśli więc chodzi o ozonowanie cennik zależy ostatecznie od kilku czynników i ceny podawane przez wykonawców na ich stronach lub w ulotkach są przeważnie orientacyjne.
Trzeba też pamiętać, że firmy posługują się różnymi ozonatorami. W zależności od ozonowanej powierzchni oraz stanu ogólnego pomieszczenia, czasem korzystają z jednego urządzenia, a innym razem z co najmniej dwóch, aby przyspieszyć cały proces. Na czasie zależy bowiem zarówno wykonawcy, jak i klientowi. Cała akcja wyłącza bowiem z użytkowania pomieszczenie – w czasie ozonowania oraz wietrzenia po jego zakończeniu. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy właściciele mieszkania nie mają za bardzo się gdzie podziać na dłużej, niż kilka godzin oraz w przypadku biur. Tu jednak ozonowanie można wykonać po godzinach urzędowania.
Decydując się na ozonowanie i oczekując podania ostatecznej ceny za usługę, najprościej uzyskać ją poprzez okazanie wnętrz do ozonowania przedstawicielowi firmy ozonującej. Opis przez telefon może nie oddawać całości sytuacji podobnie jak opis wraz ze zdjęciami przekazany drogą mailową. Specjalista szybciej oceni choćby to, jak długo może trwać cały proces, biorąc pod uwagę ogólny stan danego miejsca. Zwróci bowiem uwagę na to, co może umknąć amatorowi.
Czasem firmy decydują się wykupić abonament na kilka usług ozonowania, co ma pozytywny wpływ na cenę całości.