Praca księgowego to jeden z tych zawodów, w których można nieustannie się rozwijać. Przydatne są w tym różnego rodzaju szkolenia i kursy uzupełniające. Nie wszystkie jednak są równie wartościowe i nie każdy przyda się równie mocno w przyszłej pracy. Gdzie szukać wartościowych szkoleń i w czym pomogą one w zadaniach przyszłego księgowego?
Gdzie można zapisać się na szkolenia z księgowości?
Szkolenia mogą odbywać się za pośrednictwem różnych stowarzyszeń, jak i prywatnych firm szkoleniowych. Kurs księgowości znajdziemy praktycznie we wszystkich oddziałach okręgowych. Działają tam niepubliczne miejsca ustawicznego kształcenia, które są wpisywane do wszelkich ewidencji placówek niepublicznych oraz szkół, które prowadzą działalność edukacyjną. Wszystkie informacje co do szkoleń można uzyskać właśnie w oddziałach okręgowych.
Warto prześledzić stronę Stowarzyszenia Księgowych, gdzie znajdziemy zarówno internetowe kursy księgowości, jak i szkolenia stacjonarne. Jest to jeden z liderów, jeśli chodzi o szkolenia w zakresie rachunkowości. Szkolenia uwzględniają najważniejsze podstawy pracy oraz wprowadzają najnowsze rozwiązania z dziedziny księgowości. Są one bardzo przydatne w przypadku starszych osób, które obeznane są ze starymi rozwiązanymi i szkoleniami.
Co obejmują szkolenia?
Dobrej jakości szkolenia rozwijają takie zdolności jak rachunkowość finansów, podatków czy kadr i płac. Nie zabraknie w nich też wiadomości na temat rachunkowości zarządczej oraz zarządzania w ogólnym zakresie. Przydatne są też dodatkowe zajęcia z dziedziny prawa i administracji. Dobry księgowy powinien znać też podstawy przeprowadzania audytów.
Stowarzyszenie stworzyło swojego czasu specjalny system certyfikacji księgowych. Dzieli się on na cztery kategorie. Kurs księgowości 1 stopnia opiera się na podstawowych zadaniach księgowego, w ogólnym znaczeniu tego zawodu. Znajdziemy tu zajęcia z podstaw finansowej rachunkowości oraz część zagadnień z zakresu spraw publicznoprawnych. 2 stopień to szkolenia obejmują zadania specjalisty do spraw rachunkowości. Do podstawowej rachunkowości dochodzą aspekty prawa podatkowego. Zajęcia skupiają się na dużo bardziej szczegółowych przypadkach dotyczących ubezpieczeń społecznych, prawa pracy lub prawa gospodarczego. Znajdziemy tu wiele odstępstw od normy i sytuacji, gdzie trzeba zareagować w inny sposób niż zwykle.
Bardziej specjalistyczne są szkolenia 3 stopnia. Obejmują one zadania głównego księgowego. Zwiększa to znacznie zakres zagadnień, któremu podlega szkolona osoba. Szkolenia księgowe on-line czy stacjonarne obejmują wtedy m.in. specjalistyczne sprawozdania finansowe. Zawarta jest w nich też zaawansowana wiedza z dziedzin prawa podatkowego i gospodarczego. Nie zabraknie też wiadomości z dziedziny technologii IT, aby jak najlepiej przystosować księgowego do najnowszych rozwiązań technicznych.
Osobną sprawą są szkolenia 4 stopnia, które obejmują dyplomowanego księgowego. Tu już wymagane są międzynarodowe standardy rachunkowości razem z europejskimi normami prowadzenia gospodarek finansowych. Do tego punktu dochodzą księgowi po wielu latach praktyki i z najlepszych firm na rynku.
Zobacz ofertę:
- kursy księgowości online https://skwp.krakow.pl/terminy-szkolen-i-kursow/
Jak wyglądają szkolenia z księgowości?
Zajęcia można zaliczać zazwyczaj na dwa sposoby: jako internetowy kurs księgowości lub w formie stacjonarnej. Wszystko zależy od wygody i możliwości osoby szkolonej. Jeżeli tylko jest możliwość to lepiej zaliczać szkolenia na miejscu. Zajęcia są wtedy bardziej praktyczne i nastawione na indywidualne umiejętności. Obydwa rodzaje kursów kończą się uzyskaniem tego samego zaświadczenia o ukończeniu szkolenia. Fani zdalnego przystępowania do zajęć nie tracą zatem tak wiele względem zajęć stacjonarnych.
Szkolenia on-line dla księgowych mają tę istotną zaletę, że mogą być wykonywane z dowolnego miejsca z kraju, a nawet świata. Nie trzeba fatygować się specjalnie do Warszawy, żeby zdobyć interesujące nas informacje. Szkolenia online są nastawione na wiedzę teoretyczną. Nic nie stoi jednak na szkodzie, żeby przekazać wiedzą praktyczną w postaci slajdów, gdzie kolejno wykonuje się poszczególne operacje. Księgowość bardzo często opiera się na pracy z dokumentami, nie wymagają zdolności manualnych ani pracy w większej grupie. Zorientowane są na umiejętności indywidualne.
W przypadku zajęć stacjonarnych zajęcia często odbywają się przy komputerach lub papierowych dokumentach. Zwłaszcza przy początkowych zagadnieniach 1 stopnia. Na szkoleniach tłumaczy się między innymi reguły sporządzania deklaracji CIT, PIT lub VAT. Polepszane są też umiejętności z zakresu wprowadzania informacji z dokumentów do danych systemów. Są to tak zwane podstawy dekretacji.
W pracy księgowego wymagane jest też sporządzanie rachunku zysków i strat, sporządzanie bilansu danej firmy czy prowadzenie ewidencji pracowniczej. Wymagane są tu podstawowe wiadomości z dziedziny statystyki, matematyki i obsługiwania Excela. Opanowanie różnych programów komputerowych ułatwiających liczenie również jest podstawą szkoleń. Zwłaszcza pierwszych stopni. Zorientowanie szkolenia na pracę przy komputerze i praktycznie tłumaczenie wszystkiego krok po kroku to najlepsza forma nauki. Stąd już prosta droga do zostania zawodowym księgowym.