Mimo że mycie samochodów na myjni samoobsługowej wydaje się czymś prostym i nieskomplikowany, nie każdy wie, jak to robić prawidłowo. Niektórzy z nas wykonują to dość nieumiejętnie, przez co efekty nie są widoczne. Myjnia samoobsługowa jak używać – w jaki sposób umyć samochód, by był naprawdę czysty? W naszym artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, które warto wykorzystać podczas następnej wizyty na myjni.
Myjnia samoobsługowa – co to takiego?
Zanim przedstawimy sposób, w jaki korzystać z myjni bezdotykowej, wyjaśnimy, czym ona tak właściwie jest. Czasami słyszymy o myjni bezdotykowej. Czy oznacza ona to samo co myjnia samoobsługowa? Jak się okazuje, tak. Ten rodzaj myjni powstał po to, by umożliwić umycie auta bez fizycznego kontaktu z jego powierzchnią. W praktyce oznacza to, że mycie samochodu nie wymaga żadnego wysiłku fizycznego. Jedyny trud, jaki należy włożyć to utrzymanie myjki natryskowej. Zatem cały proces odbywa się za pomocą strumienia wody. To dzięki niemu możemy cieszyć się czystą i zadbaną karoserią.
Czy na myjni bezdotykowej można używać gąbek? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, jednakże polecane jest używanie rękawic lub washpada. Mycie za pomocą tych akcesoriów odbywa się po myciu wstępnym, a więc po nałożeniu piany i spłukania. Dopiero na tym etapie możemy wymieszać wodę z szamponem i umyć auto ręcznie. Na koniec koniecznie należy czyszczoną powierzchnię spłukać wodą i skorzystać z osuszania lub nabłyszczania.
Jak używać myjni bezdotykowej?
Na wielu forach internetowych możemy znaleźć zapytania: „Jak myć na myjni samoobsługowej?”. Zazwyczaj pada ono od tych osób, które dotychczas nie korzystały z tego rodzaju usług. Dlatego też podpowiadamy, co należy robić, aby czynność tą wykonać prawidłowo.
Aby rozpocząć mycie swojego auta, należy wjechać do myjni oraz zaparkować auto w taki sposób, by mieć do niego dostęp. Zanim przystąpimy do dalszych kroków, musisz upewnić się, że wszystkie drzwi i okna są szczelnie zamknięte. Mycie rozpoczynamy od opłukania samochodu wodą demineralizowaną. Kolejna rzecz, jaką trzeba wykonać to nałożenie piany lub proszku czyszczącego. Jak to zrobić? Należy rozpocząć nakładanie od dołu, a więc od miejsc, które są najbardziej zabrudzone. Potem można przejść wyżej, a myjkę prowadzić poziomymi ruchami wzdłuż auta. Kolejny etap to spłukiwanie. Podczas tej czynności, powinniśmy kierować strumień wody pod kątem 45 stopni, zachowując kierunek góra- dół.
Po wykonaniu tych kilku czynności dobrze jest skorzystać z kolejnego, jakim jest woskowanie. Jest to szybki i prosty sposób na zabezpieczenie lakieru przez szkodliwymi czynnikami. Dodatkowo woskowanie może w kilka minut poprawić wygląd naszego samochodu. Wosk zaaplikowany na myjni samoobsługowej tworzy warstwę ochronną. Ta z kolei może chronić karoserie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz korozją.
Dlaczego warto korzystać z myjni samoobsługowych?
W Polsce stale rośnie ilość myjni bezdotykowych. Z czego to wynika? Jak się okazuje, coraz częściej decydujemy się na taki rodzaj mycia samochodów. Jest to rozwiązanie, które przede wszystkim jest dużo tańsze niż inne warianty. Na mycie samochodu w garażu musimy poświęcić czasem pół dnia. W tym przypadku wystarczy piętnaście minut, by cieszyć się czystym autem. Dodatkowym atutem jest fakt, że myjnie te są otwarte przez całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Oznacza to, że możemy korzystać z nich zawsze wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Możliwe jest to nawet w środku nocy czy też w dni świąteczne.
Myjnia bezdotykowa daje nam również możliwość kontroli całego procesu czyszczenia auta. To właśnie od nas zależy, w jaki sposób będzie ono umyte. Proces od początku do końca wykonywany jest samodzielnie. Dlatego też nie musimy obawiać się oddawania auta innym osobom, które miałyby przejąć ten obowiązek. W ten sposób wszystkie czynności są pod naszą całkowitą kontrolą.
Myjnia samoobsługowa – jakich błędów się wystrzegać?
Większość błędów, które można popełnić podczas mycia auta, odbywa się już na etapie mycia pod wysokim ciśnieniem. Obsługa lancy wodnej może przysporzyć nieco problemów, szczególnie osobom, które na myjni są po raz pierwszy. Wymaga ona bowiem nieco praktyki i wprawy. Ważne jednak jest to, bo znajdowała się ona ok. 30-50 cm od karoserii. Strumień wody nie może być kierowany w sposób punktowy ani prostopadle do pojazdu. W przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia lakieru.
Jak już wspominaliśmy, w trakcie mycia samochód powinien być czyszczony od góry do dołu. W ten sposób zapobiegniemy powstawaniu smug. Trzeba również mieć na uwadze, aby piania, która spływa, nie tworzyła zacieków.
Innym często popełnianym błędem jest opuszczenie myjni bez dokładnego osuszenia. Prawdopodobnie jest to wynik pośpiechu, jednak warto wystrzegać się tego błędu. W ten sposób cala włożona praca może iść na marne. Do mokrej karoserii momentalnie może przylgnąć kurz oraz pozostałe zanieczyszczenia, które zepsują osiągnięty efekt. Podczas procesu suszenia nie powinno się wycierać lakieru ręcznikiem. Zabronione jest także mocne tarcie, m.in. w celu pozbycia się brudu. Takie działania mogą prowadzić do zniszczenia lakieru.