"...świadomość w jednym miejscu, rodzi świadomość gdzieś indziej."

Rafał Przybylok. Świadome picie herbaty.

by prospert

"...świadomość w jednym miejscu, rodzi świadomość gdzieś indziej."

Rafał Przybylok. Świadome picie herbaty.

by prospert

by prospert

Rafał Przybylok – pasjonat herbaty i yerba mate, popularyzator kultury herbacianej oraz zwyczaju świadomego picia herbaty. Autor książki o herbacie „Czajnikowy.pl – dobra herbata”. Publikuje teksty i prowadzi tematyczny program w portalu Czajnikowy.pl. Udziela się jako ekspert w mediach, głosi prelekcje, prowadzi warsztaty tematyczne. Jest właścicielem herbaciarni w Zabrzu.


Fot. Jadwiga Janowska

Co dobrego poprzez swoją pracę wnosisz do życia innych?

Promowanie kultury picia herbaty, a zwłaszcza picia świadomego jest niełatwym zadaniem. Większość z nas traktuje herbatę jako napój codzienny i prozaiczny. Tymczasem jest to nie tylko nieskończona gama doznań smakowych, lecz także kopalnia zdrowia. Kultura, która narasta wokół tego napoju na całym świecie zaowocowała tak szerokim wachlarzem tradycyjnych przepisów i sposobów przygotowania, że każdy dzień i każda filiżanka może być przygodą i podróżą w nieznane. Najlepszym tego przykładem jest program tworzony przez nasz zespół.

Co Cię najbardziej porusza, fascynuje w Twojej pracy?

Ktoś kiedyś powiedział, że herbata w niezwykły sposób łączy przyjemność przebywania samotnie jak i w towarzystwie. Te słowa w niezwykły sposób opisują mój sposób pracy. Każdy sukces, każde dobre słowo od ludzi do których mówię i dzięki którym moja praca ma sens, będący jakoby wspólnie z nimi dzieloną herbatą, poprzedzony jest herbatą wypitą sam na sam. Nie przestanie mnie fascynować to, jak herbata potrafi być obecna w moim życiu w różnych, czasem biegunowo od siebie odległych okolicznościach i zawsze pasować tam idealnie.

Jaką masz misję, jakie jest Twoje przesłanie?

Główną myślą jaką staram się przekazać jest świadome picie herbaty. Jest to nie tylko ważne dlatego, że pijemy dużo herbaty na co dzień i choćby z tego powodu nie powinniśmy się godzić na pospolite i niskiej jakości gatunki, ale przede wszystkim dlatego, że świadomość w jednym miejscu, rodzi świadomość gdzieś indziej. Czasem słyszę od różnych osób, że odkąd dowiedzieli się więcej o herbacie, zaczęli bardziej świadomie ją wybierać i parzyć co poza korzyścią dla smaku i zdrowia pociągnęło zmianę stylu życia. Zaczęli przyglądać się innym swoim „codziennościom”. Nagle zaczęli zdrowiej jeść, zapragnęli aktywności, ruchu ciała i umysłu – by w końcu przyznać, że herbata w jakimś stopniu zapoczątkowała zmianę w ich życiu. Myślę, że to najbardziej satysfakcjonujące słowa, jakie ktoś na moim miejscu mógłby usłyszeć.

Dziękuję za udzielone odpowiedzi. Doceniam.
Szczepan Zmarzliński

Po więcej herbaciano-talentowej inspiracji odsyłamy na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top